środa, 30 lipca 2014

Internetowe zakupy oraz wspólne dzierganie i czytanie.

Dzisiaj przyszła zamówiona paczka. Moteczek łososiowej bawełny jest troszkę jaśniejszy od tej z Lidla. Przestałam liczyć na to, że kupię  identyczny, wystarczy, że tonacja ta sama. Mam jeszcze odrobinę ciemniejszy, miękki, łososiowy kordonek. Zastanawiam się, czy nie połączyć tych dwóch nitek na dokończenie chusty? Włóczka jest troszeczkę cieńsza od tej z Lidla. Z drugiej strony wyjdzie melanż, czy do ażuru  pasuje? Jak myślicie?  
Zrobiłam  zakupy przez Internet, żeby dokończyć zaczęte prace i zrealizować najbliższe plany dziewiarskie. Częściowo to się udało, ale nie do końca  jestem zadowolona. Nie winię pasmanterii tylko swoje gapiostwo.
Na podstawie zdjęć, zdjęć kupuje się jednak kota w worku. Czerwony melanż, który miał być na czapkę okazał się śliczny, ale bardzo cienki.  Melanż - beż z różem okazał się gruby i ciemniejszy niż na zdjęciach, pastelowej bluzeczki z niego nie będzie, raczej jakiś sweterek. Kremowa Angora i szafirowa wełenka, to strzały w dziesiątkę.
W środy, jak większość z Was,  dziergam i czytam, dzisiaj takie sobie opowiadania o naiwnych, porzuconych kobietach. Pozycja malutka, nad wodę można wziąć. Przy okazji polecam foliowanie szydełkowych lub frywolitkowych zakładek do książek. Użyłam żelazka do sklejenia sztywnej folii  i moja zakładka nie brudzi się, a w upały o to nietrudno.




















Witam oficjalnie nową obserwatorkę Anielique oraz pozdrawiam wszystkich zaglądających i komentujących gości.



niedziela, 20 lipca 2014

Ażurowy beret


Nie udało mi się jeszcze dokupić włóczki na dokończenie chusty, a moje ręce muszą być w ruchu. Mimo upału, zainspirował mnie pasiasty szalik na blogu " Szydełko i druty" oraz wzór kompletu składającego się z czapki
i takiego samego szalika na  rosyjskiej stronce. Coś jeszcze pamiętam z lekcji języka rosyjskiego, więc przetłumaczyłam oznaczenia i opis. Pomyślałam, że ciekawy ażur można bardziej wyeksponować z gładkiej włóczki. Użyłam Angory - Ram i szybko powstał ażurowy, miękki beret w kolorze kremowym. Zastanawiam się, czy nie zrobić wewnętrznej warstwy, żeby był sztywniejszy i  lepiej się układał ? Szalik dorobię, jak się ochłodzi.




 Niżej rosyjski pierwowzór, którego już nie ma na wspomnianej stronce.


  Umowne oznaczenia:
1. Pozioma kreska w kratce - oczko lewe (w rzędach przodu, czyli nieparzystych przerabiać na lewo,
    w rzędach lewej strony robótki, czyli parzystych, pprzerabiać na prawo).
2. Pusta kratka - oczko prawe (w rzędach nieparzystych na prawo, w rzędach parzystych na lewo).
3. Okrąg w kratce -  narzut.
4. 2 oczka razem na prawo.
5. 2 oczka razem na prawo od spodu.
6. 1 oczko zdjąć bez przerabiania, następne 2 oczka przerobić razem na prawo, naciągnąć zdjęte
    oczko na przerobione oczko (jedno oczko z trzech).
7 i 8. 2 oczka zdjąć bez przerabiania, następne przerobić na prawo i przeciągnąć na zdjęte oczka
         (jedno oczko z trzech, tylko troszkę inaczej). 
 Wykonanie beretu:
* Na okrągłe druty nabrać 88 oczek i 4-5 cm przerabiać ściągaczem 1x1. !
* Zmienić druty na większy rozmiar !
* Co 2 oczka prawe dodawać po 1 oczku z nitki miedzy dwoma oczkami, czyli w okrążeniu dodać 44
   oczka, co daje 132 oczka !
* Zastosować schemat: 11 raportów po 12 oczek !
* Przerobić według schematu, 2 razy rzędy 1-14 !
*Przerobić rzędy 15-37 !
*W rzędach o numerach: 15, 27, 28, 30, 32 wykonuje się zmniejszenia i zostają na drutach 22 oczka.
 




Sugerowano okrągłe druty do beretu o numerach 5 oraz  5,5 - 6, a do szala druty nr 6.
Ja robiłam luźno na drutach nr 3,5 oraz 4,5.
Na szóstkach obwód beretu byłby na ogromną głowę. Raporty oddzieliłam czerwonymi znacznikami, czarny znacznik pokazuje początek i koniec okrążenia.












Tu kolor wyszedł najlepiej.
Po dwukrotnym wykonaniu rzędów 1-14 wysokość mojej robótki wynosi 15 cm., widoczne są 2 rzędy listków, obwód beretu jest największy. Dalej będzie się zmniejszał.










Tutaj dziergam 28 rząd. Zmniejszenia oczek już były, raporty składają się z 6-ciu oczek, a układ listków się nie zmienił.












Po przerobieniu 33 rzędu, wierzch beretu wygląda tak, jak od lewej. Raporty składają się z 2 oczek, na drucie mam 22 oczka, ale jeszcze trzeba przerobić 4 okrążenia według schematu i dopiero potem za pomocą igły i włóczki ściągnąć wszystkie oczka.

środa, 9 lipca 2014

Sweterek w rozmiarze 96, z opisem i zajawka.


Miałam cieniutki, błękitny akryl i uznałam, że jest dobry na lekki, letni sweterek dla młodszego wnuka. Zrobiłam go  metodą bezszwową, od góry, bez wymyślania skomplikowanych ściegów, za to dosyć szybko. Nowe ubranko spodobało się właścicielowi, jest miłe w dotyku. Wymiary w trakcie roboty i po upraniu i zblokowaniu:
- długość pleców razem ze stójką - 41cm.,
- długość rękawa razem ze stójką - 41,5 cm.
- długość rękawa od pachy w dół - 27 cm.
- obwód torsu po zapięciu guziczków - 62 cm.






Puchate, to ucho Tusi, która pomimo takich pieszczot uwielbia Julusia, ponieważ on karmi ją ciastkami i kabanosami.

Dla osób chętnych udokumentowałam etapy powstawania sweterka:
Na druty nr 2,5  nabrałam 95 oczek i wykonałam pojedynczym ściągaczem stójkę. W ostatnim rzędzie stójki zrobiłam dziurkę na guziczek. W następnym rzędzie, po prawej stronie rozdzielałam oczka  na poszczególne części sweterka. Gdzieś wyczytałam, że z liczby oczek całego obwodu szyjki przeznaczamy na każdy  rękaw po  20 %,
a na przód i tył po 30 %. Jak sweterek jest rozpinany i stosujemy inne ściegi na przodach, to już ta zasada się nie sprawdza.
Ja rozdzieliłam oczka następująco:
19 o. na połowę przodu - znacznik - 2 o. prawe - znacznik - 11 o.  na rękaw - znacznik - 2 o. prawe - znacznik - 27 o. na tył - znacznik - 2 o. prawe - znacznik - 11 o. - znacznik - 2o. prawe - znacznik - 19 o. na połowę przodu. Następnie zmieniłam druty na  nr 3. W rzędach nieparzystych robiłam narzuty przed znacznikami
nr 1,3,5,7 i za znacznikami nr 2,4,6,8. W rzędach parzystych narzuty przerabiałam, jako oczka lewe przekręcone. Tak dziergałam do pach. Tył i rękawy robione były ściegiem pończoszniczym prawym, natomiast na połowie przodu (19 oczek) dziergałam: 
6o. prawych na plisę, 1o. lewe, 4 oczka warkocza, 1o. lewe, 4 o. warkocza, 1o.lewe, 2o. prawe.  Robótka się rozszerzała, wykonałam w równych odstępach dziurki na guziczki na lewej plisie i na przodach dodałam jeszcze po jednym warkoczu. 


Ten sam, początkowy etap robótki, tylko lewej stronie.

















Dalej, stosując 2 rzędy skrócone, wydłużyłam tył sweterka bardziej niż przody i rękawy, po czym przód  przesunęłam w dół
i w efekcie powstał niewielki dekolt. Do pach można sweterek robić na drutach prostych, no ale na okrągłych lepiej widać, co nam wychodzi.





Kiedy doszłam do pach, miałam na drucie 272 oczka. Rozdzieliłam wtedy robótkę na części. Oczka rękawów nabrałam na 2 okrągłe druty, po 57 oczek na każdy, pozostałe 158 oczek tułowia (42o. połowy przodu,
74 o. tyłu i 42 o. drugiej połowy przodu) przerabiałam na drutach prostych.



Szerokość sweterka poniżej pach wynosi 65 cm. , o 10 cm. więcej niż obwód klatki piersiowej dziecka.
Po wykonaniu tułowia i przyszyciu guziczków, przekręconych na lewą stronę, żeby bardziej przypominały kółka samochodowe, zrobiłam przymiarkę. Na żyłkach jeszcze wisiało coś do gryzienia. Upewniłam się, że stójka ładnie leży na szyjce i odetchnęłam, bo robiłam ją 4 razy, zmieniając liczbę oczek i ściegi. Szerokość i długość sweterka wyszły takie jakie chciałam, pachy swobodne, tylko zmierzyłam, o  ile cm. przedłużyć  rękawki.





Mogłam już zakończyć ściągacz dołu sweterka igłą dziewiarską i zająć się rękawami. Żeby się nie ciągnęły przy poruszaniu, dodałam przy każdym rękawku po 7 oczek, w powstałym dzióbku, pod pachą i zaznaczyłam oczko środkowe. Po wykonaniu dwóch okrążeń gubiłam w kolejnych okrążeniach 4 razy po 2 oczka, wokół oczka środkowego. Mając na okrągłym drucie 56 oczek rękawka robiłam go dalej, nie zmniejszając liczby oczek. Wrobienie warkoczyków poniżej łokcia zwęziło rękawki. Znowu zmieniłam druty na nr 2,5 i zakończyłam rękawy pojedynczymi ściągaczami, z zastosowaniem igły dziewiarskiej.Tę metodę zakończenia ściągacza opisałam w komentarzu pod postem z 15 czerwca "Sweterek dla nastolatka robiony od góry".



Czy ktoś robił chustę z włóczki bawełnianej kupionej w Lidlu? Czy to się zblokuje? Ja zaczęłam na próbę taką, której jeszcze nie robiłam. Myślę, że doświadczone dziewiarki zgadną wzór. Morelowy (łososiowy) kolor włóczki, mam tego 3 motki 5-ciodekowe. Sądziłam, iż jest w nich po 200 m. nitki, ale jak się dokładnie wczytałam, to okazało się, że tylko po 120 m. W Lidlu więcej tego nie było, myślałam, że będzie nowa dostawa, ale jakiś czas minął i nie. Zrobię z tego co najwyżej apaszkę.

wtorek, 1 lipca 2014

Jak wykonać kwiatową dekorację? - kurs obrazkowy.

Witajcie, kończąc sweterek na drutach, zrobiłam sobie szydełkowy przerywnik, ale więcej robótek nie rozpoczęłam. Trzymam dyscyplinę i jestem zadowolona, że nie mam ufoków, które dręczą, jak wyrzuty sumienia.
To już moja piąta czapeczka szydełkowana tym samym ściegiem, ponieważ ten wzór się podoba. Za każdym razem był to inny rozmiar i troszkę inna robota. Tym razem głębokość czapki wynosi 20 cm. a obwód  powyżej 50 cm. regulowany zależnie od fryzurki. Kucyk też powinien się zmieścić. Filo Di Scozia, to miękka bawełna. Schemat ściegu w poście z 25 września 2013 r. schemat kwiatka w poście z 3 czerwca br. Nie byłam pewna, jaki kolor kwiatowej dekoracji będzie pasował, więc zrobiłam 2, a później wybrałam większą.
Powstawanie kwiatowej dekoracji.
Większy kwiatek pokazany od tyłu. Może niewyraźnie to widać, ale słupki refeliowe umieściłam w innych miejscach, niż na schemacie, tj. w miejscach złączeń płatków, a nie na ich czubkach.

Tu kwiatki pokazane z przodu. Malutki kwiatuszek można zrobić jaki się chce, bez schematu.
Potem nakładamy jeden na drugi i przyszywamy do czapeczki tak, by płatki kwiatka odstawały.
W środeczek wkładamy, co mamy, guziczek, perełkę lub koralik. Można taką dekorację wykonać w jednym kolorze i zrobić dodatkowe listki. Wtedy kwiat będzie bardziej okazały.