środa, 22 stycznia 2025

Zestaw koszyczkowych serwetek.

Nie każdemu pasuje styl romantyczny i nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się proste, jest łatwe do wykonania. Model większej, geometrycznej serwetki zaliczono do trudnych. Rzeczywiście wymaga zwiększonej uwagi, ale schemat jest czytelny i zrozumiały. Jakby ktoś próbował ją zrobić, to mogę coś podpowiedzieć. Według opisu miała mieć 38 cm. Mnie wyszła średnica 42 cm. chociaż to tylko 17 okrążeń, za to wiele słupków podwójnych i wielokrotnie nawijanych, Szydełko 1,25 zastosowałam i kordonek MUZA 10.  Innej nitki nie polecam, bo źle wyglądają zbyt grube krzyżyki, albo zbyt cienkie pikotki w przedostatnim okrążeniu.

Średnica drugiej serwetki (19 okrążeń) wynosi 33 cm. Jest mniejsza, łatwiejsza, ale w podobnym stylu. 


Obydwa modele serwetek zaczynałam od zrobienia 8- miu oczek łańcuszka zamkniętych w okrąg. 


To, co widać, w prawym, dolnym rogu, to kawałek schematu innej serwetki, nie zwracajcie na to uwagi, szydełkując mniejszą serwetkę. Ci, którzy zdecydują się na większą, trudniejszą mogą dokładnie przyjrzeć się podwójnym słupkom skrzyżowanym z pikotkami, które tu wyraźnie widać.

Wczorajszy Dzień Babci obchodziłam w przedszkolu Grzesia i w domu. Były piosenki wierszyki, ciasteczka i dużo przytulasów. Zamiast laurek dostałam od wnuków inne, własnoręcznie wykonane prace. Grześ wręczył mi uroczą ramkę ze swoim zdjęciem, a Krzyś  papierowy bukiet z sercami.

Wyjątkowo im smakował keks, który upiekłam według przepisu pani Ewy Wachowicz. Polecam nawet dla osób z nietolerancją mleka, gdyż nie ma w nim śmietany.
https://www.ewa-wachowicz.pl/keks-z-bakaliami-id32.html .Ja piekąc dla dzieci, zamiast rumu dałam sok z cytryny i białka ubiłam na pianę. Zauważcie, że bakalie nie opadły na dno, tylko się równo rozłożyły w cieście.  



Yoshi ostatnio trochę dziwnie się zachowuje. Raczej nie upomina się, o wyjście na dwór, wyprowadzam ją 2 razy dziennie. Kiedy jest przygotowana na spacer, zastyga nieruchomo, przed drzwiami wyjściowymi, w takiej pozycji, często z nosem na podłodze, do czasu, aż ja się ubiorę. Nie drgnie, nawet przez pół godziny. Uchylam okno i staram się jak najszybciej ubrać, bo nie wiem, czy się boi, czy jej za gorąco?
Serdecznie Wszystkich pozdrawiam!

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Serwetki do koszyczka wielkanocnego.

Witajcie! Kiedy jedne święta minęły, trzeba zacząć przygotowania do następnych. Na zewnątrz śnieg, w domu kwitną grudniki, a ja już myślę o  dekoracjach wiosennych, bo nie lubię pośpiechu. Do koszyczka wielkanocnego niezbędne są  białe serwetki. Mogą być nieduże. Jedna do wnętrza, druga na wierzch. Wskazane jest, by oba modele były w tym samym stylu i z tego  samego kordonka. Każda partia nici może mieć inny odcień.
Obydwie serwetki są zrobione z białej Muzy 10. Na zdjęciu robionym w świetle dziennym widać, że są śnieżnobiałe. W sztucznym świetle aparat chwycił nieco ciepłego koloru ściany.





Większa serwetka ma 33 cm średnicy.
Nitka cienka, więc zastosowałam szydełko nr 1,15. Gdybym robiła ją drugi raz wzięłabym szydełko 1,25. Byłaby wtedy większa i bardziej przejrzysta.





Mniejsza serwetka szydełkowana tą samą nitką i tym  samym samym szydełkiem, ma 26 cm średnicy. Z niej jestem w pełni zadowolona.                                                        
Jak odczytać schemat ?
1okrąż. :  13 oczek zamkniętych w okrąg.
2 okrąż. : 18 półsłupków.
3 okrąż.: półsłupki z narzuconą nitką lub słupki
               pojedyncze.
Ważne żeby się serwetka nie marszczyła. Jeżeli nie będzie wychodziła płaska, to słupki pojedyncze zamieńcie na podwójne.

Kolejne okrążenia  są dosyć czytelne,  pikotki robimy z 4 oczek łańcuszka.
               


Pokazuję Wam dwa kwiatki, które pomimo prześwietlenia i stosowania odżywki, nie chciały kwitnąć od lat. Miałam je już wyrzucić, ale wstępnie przeniosłam na klatkę schodową, gdzie okna wychodzą na przeciwną stronę, niż w mieszkaniu.  Obydwa zakwitły szybko i obficie. Wniosek, że nie trzeba rezygnować z rośliny, tylko zmienić jej stanowisko.

Serdecznie Wszystkich pozdrawiam !